LCD Ekranlar Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarlar, LCD monitörler, dizüstü bilgisayarlar, plazma tv’ler... Eğer olaki yeni bir sistem aldıysanız muhakkak masanızın üstünde veya etrafınızda bir LCD monitör duruyordur.Evlerinizde genellikle LCD veya LED tv bulunduruyoruz.

Kullandığınız LCD monitör veya LCD TV, bir süre sonra tozlanmaya başar ve bu da görüntüde çok rahatsız edicidir. Bazen toz kalınlığını ölçmek için parmak ile yoklayıp ekranın renginin değiştiğini gördüğümüzde şok oluruz. Ya da meraklı arkadaşlarınız ekrandan size birşey gösterirken monitöre parmak basıyorsa, bir süre sonra notebook ekranınız size çok değerli parmak izlerini saklama konusunda en yakın işbirlikçiniz olacaktır.

LCD – LED Ekran Temizlemenin Püf Noktaları

LCD'lerin en üstteki tabakası cam değildir. Çizilmeye çok müsait olan hassas bir tabaka ile kaplıdırlar.

Sadece LCD değil, plazma TV'lerin ekranlarında da tıpkı tüplü CRT monitörlerde olduğu gibi yansımayı önleyen bir kaplamaya (anti-glare) sahiptir. Bu kaplama da son derece hassastır.

İçerisinde amonyak gibi "yakıcı" maddeler içeren temizleme sıvılarını asla kullanmayın. Rastgele kullanacağınız bir temizlik sıvısı LCD tabakalarına zarar verebilir.

%100 pamuktan üretilmiş bir atlet ile de monitörünüzü silebilirsiniz ancak en etkili temizliği özel mikrofiber bezlerle yaparsınız. Ya da gözlük silme bezi diyelim :) Mikrofiber bezler çok yumuşak olduğu için zarar vermez; yapıları itibariyle çok daha fazla kiri temizleyebilirler.

LCD ekranınızın daha geç tozlanmasını istiyorsanız, anti-statik özellik barındıran temizleme sıvıları kullanmalısınız. Ancak anti-statik sıvılar tozlanmayı tamamen engellemez; sadece geciktirir. Anti-statik özellikli temizlik sıvıların bir diğer artısı da, temizlik esnasında ekranda kıl-tüy bırakmıyor olması.

LCD TV veya monitörünüzü silmeden evvel kapatmayı unutmayın.

Kullanacağınız temizleme sıvısını doğrudan monitöre sıkmayın! Kullanacağınız temizleme bezine sıkıp öyle temizlik yapın.

Kullandığınız bez özel mikrofiber bez olsa bile temizlik esnasında fazla bastırmamaya dikkat edin. Çok nazik ve dairesel hareketlerle temizlik yapın.

LCD ekranınızda nem ve ıslaklık kalmamasına dikkat edin. Ekranın kuru olduğundan emin olduktan sonra ekranı açabilirsiniz.

Kirlenen mikrofiber bezi su ile yıkayabilir ve kuruttuktan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Bu konuda alanında en iyisi olan Opticleaner LCD Temizleme Setini sizlere öneririm.Türkiye'de doğrudan ekrana sıkılan LCD Temizleme Spreyi olan bu ürün temizlik anlayışınıza bir yenilik getirir.


Etiketler : lcd , led , lcd temizleme , led temizleme , led tv , temizleme spreyi , ekran temizleme spreyi